Author
Reading time
Published
Categories
Leppäkoski Group, sen omistama Grid.vc sekä Innovestor ovat sopineet strategisesta yhteistyöstä, jonka tavoitteena on rakentaa seuraavan sukupolven teknologiarahasto energiamurroksen ja teollisen transformaation ytimeen. Yhteistyössä yhdistyvät Leppäkosken teollinen ja energia-alan osaaminen sekä Innovestorin vahva pääomasijoituskokemus teknologia- ja energiasegmentissä.
Kestäviä energiaratkaisuja tarjoava Leppäkoski Group näkee yhteistyön tukevan yhtiön viime vuosina toteutettua strategiaa, jossa energiamurrokseen liittyviä uusia teknologioita seurataan, kehitetään ja kaupallistetaan sekä sijoittajan että teollisen toimijan roolissa. Innovestor puolestaan vahvistaa strategista painopistettään energiasegmentissä ja teollisessa teknologiassa.
Energiasektori on siirtymässä vaiheeseen, jossa arvonluonti ei synny enää yksinomaan energiantuotannosta, vaan kyvystä varastoida, ohjata ja integroida energia osaksi teollisia prosesseja. Kehitys korostaa uudenlaisen infrastruktuurin merkitystä: sähköistyvä toimintaympäristö edellyttää joustavampia ja skaalautuvampia ratkaisuja. Murros avaa merkittäviä sijoitusmahdollisuuksia teknologioille, jotka tukevat puhtaan energiajärjestelmän toimivuutta ja laajamittaista hyödyntämistä.
Leppäkosken näkökulmasta yhteistyö tarjoaa entistä syvemmän näkymän teknologioihin, joiden kaupallistaminen ja skaalautumisen tukeminen ovat energiamurroksen kannalta ratkaisevassa vaiheessa. Yhteistyön kautta Leppäkoski vahvistaa rooliaan teollisena kumppanina ja aktiivisena sijoittajana tällaisissa teknologioissa.
“Yhteistyön myötä Leppäkoski vahvistaa teollista rooliaan ja toimii sijoittajana tulevassa NEXT-nimisessä rahastossa, jossa energiamurrokseen liittyvät teknologiat ovat keskiössä,” sanoo Juha Koskinen, toimitusjohtaja, Leppäkoski Group.
Energia- ja teollinen transformaatio sijoitustoiminnan ytimessä
Innovestor on sijoittanut energiasektoriin jo pitkään ja tarkastellut energiamurrosta laajasti koko arvoketjun näkökulmasta. Sijoitustoiminta on ulottunut teknologioiden lisäksi myös kiinteistöihin, joissa energiatehokkuus, kohteessa tuotettu energia ja energian älykäs hyödyntäminen energiavarastoinnin kautta ovat olleet keskeisiä arvonluonnin ajureita. NEXT-rahasto tulee sijoittamaan koko energian arvoketjuun, keskittyen yhtiöihin, jotka parantavat tehokkuutta, kannattavuutta ja vastuullisuutta.
”Innovestor on jo pitkään nähnyt energia- ja teollisen transformaation keskeisenä sijoitusteemana ja kasvattanut osaamista sekä sijoitustoiminnan että oman energiavarastointiyhtiön, Desscon, kautta. Tulevan rahaston kautta tulemme sijoittamaan koko energian arvoketjuun tuotannosta ja infrastruktuurista aina kulutukseen saakka. Energiamurros avaa poikkeuksellisia mahdollisuuksia sijoittajalle ja tekee tästä historiallisesti erittäin kiinnostavan ajankohdan sijoittaa,” sanoo Tommi Äijälä, Managing Partner, Innovestor Ventures.
Lisätiedot:
Tommi Äijälä, Managing Partner, Innovestor Ventures
Puh. 050 364 1825
tommi.aijala@innovestor.fi
Juha Koskinen, toimitusjohtaja, Leppäkoski Group
Puh. 044 7503 315
Juha.koskinen@leppakoski.fi
Innovestor on suomalainen sijoitusyhtiö, joka keskittyy varhaisen vaiheen pääomasijoittamiseen, kaupallisiin kiinteistöihin sekä energiavarastointiin. Innovestor tarjoaa lisäksi corporate venturing palveluita yrityksille. Yhtiö on yksi aktiivisimmista Venture Capital -sijoittajista Pohjoismaissa. Innovestorin missiona on tehdä hyvää rahaa. www.innovestorgroup.com
Leppäkoski Group tarjoaa asiakkailleen kestäviä energiaratkaisuja muuttuviin tarpeisiin. Palveluihin kuuluvat mm. sähkönjakelu, kaukolämmön jakelu ja myynti sekä energiapuun hankinta.Konsernin muodostavat emoyhtiö Leppäkoski Group ja sen sataprosenttisesti omistamat tytäryhtiöt Leppäkoske Sähkö Oy, Leppäkosken Lämpö Oy, Grid.vc Oy, DL Power Oy, Parkanon Tuuli Oy (omistus 53,87%)
Grid.vc on Leppäkoski Groupin omistama varhaisen vaiheen pääomasijoitusrahasto, joka sijoittaa energiamurrosta mahdollistaviin teknologioihin ja tukee niiden kaupallistamista ja skaalautumista.